Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega hipnoza?
Hipnoza to specyficzny stan psychiczny charakteryzujący się zwiększoną podatnością na sugestie. Hipnotyczny trans to stan, najczęściej, głębokiego rozluźnienia, w którym człowiek uzyskuje lepszy dostęp do swoich zasobów oraz do swoich emocji, za które odpowiada podświadomość. Podświadomość jest pewnego rodzaju bazą danych przechowującą wszystkie doświadczenia z naszego życia, wszystkie emocje oraz połączenia, jakie wytworzyły się pomiędzy tymi obiema sferami, w trakcie dotychczasowych doświadczeń. W hipnozie twoja uwaga jest bardziej skoncentrowana, a twoje zmysły wyostrzone.Hipnotyzer wprowadza klienta w stan głębokiego relaksu, w którym człowiek jest podatny na sugestie (wcześniej je uzgadniamy). Hipnoterapia to cykl sesji wykorzystujących hipnozę do przeprowadzenia oczekiwanej zmiany. Podczas sesji hipnoterapeutycznych hipnoterapeuta pracuje z klientem w stanie transu, prowadząc odpowiednie interwencje na poziomie podświadomości.

Ponoć hipnoza jest zakazana przez Kościół Katolicki?
Hipnoza jest neutralna wobec wiary, a używana w sposób zgodny z wiarą nie stwarza dla niej żadnego zagrożenia. Hipnoza jest tylko narzędziem, a do czego i w jaki sposób będzie używana jest ustalane pomiędzy hipnotyzowanym a hipnotyzerem. W celach terapeutycznych ze szczególnym uwzględnieniem niesienia ulgi w bólach porodowych hipnoza uzyskała nawet wsparcie Kościoła Katolickiego już w 1957 r.
Czego ludzie obawiają się przychodząc na hipnozę?
Niektórzy boją się, że utkną w hipnozie, inni, że wyjawią swoje sekrety, a jeszcze inni obawiają się utraty kontroli. To są kolejne mity na temat hipnozy. Hipnoza jest genialnie prosta, kiedy się ją rozumie. Wejście w trans hipnotyczny wiąże się z czymś przyjemnym, z rozluźnieniem ciała i umysłu, dlatego niektórzy chcą w tym stanie pozostać, ale nawet będąc w tym stanie możesz na bieżąco kontrolować sytuację.
Czy w Polsce hipnoza jest często stosowana?
Hipnoza już dawno zyskała uznanie w Europie Zachodniej i w USA. W naszym kraju lekarze podchodzą do niej z dużą rezerwą, chociaż niektórzy biorą udział w szkoleniach, a potem z powodzeniem wprowadzają do swojej codziennej praktyki. W USA hipnozę oferują szpitale, ba nawet lekarze kierują pacjentów do hipnotyzerów. W USA hipnoza jest polecana przez Joint Commission. Natomiast w Polsce coraz więcej osób stosuje hipnozę i uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach.
Skoro podczas hipnozy będę spał to nic nie będę pamiętał?
Hipnoza jest daleka od snu. Będąc w stanie hipnozy pozostajesz przytomny i świadomy tego, co się dzieje, w każdej chwili możesz z tego stanu wyjść. W stanie hipnozy nie tracisz kontroli ani nad ciałem, ani nad umysłem. Jest wręcz przeciwnie. Dzięki hipnozie masz większą kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Możesz jeszcze lepiej zarządzać funkcjami ciała, nawykami, pamięcią, przekonaniami i reakcjami emocjonalnymi. W hipnozie możesz przyjąć do podświadomości takie sugestie, których nie udałoby ci się przyjąć, gdybyś nie był w stanie hipnozy.